AYSHA TAMTURKComment

Grip mevsimi

AYSHA TAMTURKComment

Ve işte yine burnumuzu çekmeye başladık. Kış aylarının en keyifsiz anları grip ile boğuştuğumuz günler. Artık herkes biliyor ki gribin en iyi tedavisi doğal yollarla oluyor. Tekrar hatırlayalım istedim.

Bağışıklık sistemimizi canlı tutalım:

-       Limon ve elma sirkeli bol yeşillikli bir salata ile öğünümüze başlayalım. Roka ve tere gibi hafif acımsı yeşillikler harika birer karaciğer dostu ve sindirimi harekete geçirici gıdalardır. Limonlu su tüketerek sadece sindirime yardım etmez aynı zamanda sindirim yolu ile aldığımız bakteri ve virüslerin etkisiz kılınmasına da yardımcı oluruz.

-       Turşu, yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar bağırsak floramızdaki faydalı bakterileri besler ve en önemli defansı oluşturur.

-       Şekerden ve fazla tahıldan uzak duralım.

-       D vitamini seviyelerimizi kontrol ettirelim eksik ise doğru bir besin takviyesi kullanalım. D Vitamini ile ilgilibir bilgilendirme yazısı yakında paylaşacağım.

-       Uykumuza dikkat edelim , sadece ne kadar uzun değil ne kadar kaliteli uyuduğumuz da önemli.

-       El hijyeni neredeyse en önemli korunma yöntemi. Limon kolonyası güzel bir gelenek.

-       Açık havada ağır olamayan egzersiz . Sık sık orman yürüyüşleri.

-       Antibiyotiklerden uzak duralım, çünkü hem virusler için etkili değiller, hem antibiyotik rezistansı oluşturdukları için bakterileri savaşılmaz hale getiriyoruz, hem de bağırsak floramızdaki faydalı bakterileri yok ederek uzun vadede bağışıklık zayıflığı oluşturuyoruz.

           Grip belirtilerini ilk hissettiğimizde sürecin kısalması için yapılabilecek çok şey var :

-       Gün içinde sık sık karbonatlı su ile gargara yapalım.

-       Burun içimizi deniz tuzlu su ile yıkayalım. (Eczanelerden temin edebilirsiniz)

-       Limon suyu içerisine taze zencefil rendesi,bal katıp karıştıralım, hatta aranız sarımsak ile iyi ise içine sarımsak ta rendeleyelim. Bu karışımı gargara yaparak yutalım. Günde 3 kere yapabiliriz.

-       Organik tavuk ile yapılmış bir tavuk suyuna çorba, bol limon ve karabiber ile üç öğün içilebilir. Yakında sizlere et,tavuk kemik sularının faydaları ve doğru hazırlanma şekli ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım.

-       3 gün süreyle günde 4 adete kadar 1000 mg lık C vitamini tableti, yine günde 4 adete kadar 40 mg zinc tableti , günde 4 kere 400 mg lık ekinezya tableti kullanabilirsiniz. Hem semptomlar azalır, hem de hızlı iyileşme sağlanır.

-       Ayrıca en sevdiğiniz kitabı en favori müziğiniz eşliğinde lavanta , adaçayı gibi aromatik bitki buharlarıyla iyi nemlendirilmiş bir odada , ıhlamur, kuşburnu, zencefil, tarçın ve dilediğiniz diğer tüm şifalı bitkilerle hazırlanmış çayınızı yudumlayarak en azından ilk günü yatağınızda geçirin.

-       Bol limonlu su tüketin ağır yemeklerden kaçının.

 

Sağlıkla kalın...