AYSHA TAMTURK2 Comments

Bütüncül Beslenme nedir?

AYSHA TAMTURK2 Comments

İki yıl ve bir çok ders, sınav,ödev ve klinik çalışmadan sonra sertifikalı bir Holistic Nutritionist oldum. Bir çok kişi ne demekHolistic Nutristionist diye soruyor,  diyetisyenlik gibi bir şey herhalde diye yorumluyorlar. Holistic Nutritionist kelime anlamı olarak Bütüncül Beslenme Uzmanı demek . Bütüncül beslenme veya bütüncül sağlık kavramı aslında Batı tıbbının açıklarından doğmuş. Günümüzde tıp maalesef sadece hastalıklar oluştuktan sonra tedavi edici ve hatta çoğu zaman da  hastalıktan dolayı gelişen rahatsızlıkların giderilmesine yönelik tedavilerle ilgili çalışmakta. Oysa bir çok eski uygarlık oluşturdukları sistemlerde insanın sağlıklı yaşamasını önde tutmuştu. Maalesef Batı tıbbı bu şekli ile hastlalıkların semptomlarının giderilmesi amaçlı büyük bir ilaç endüstrisinin yaratılmasına sebep olmuş ve insanın en doğal hakkı olan; SAĞLIKLI YAŞAMAK da pazarlama ve kapitalizmin acımasız düzenine kurban gitmiştir. Basit bir örnek verecek olursak , çok sık karşılaşılan deri hastalığı  egzama deri katmanlarının iltahaplanması ile oluşuyor. Bu iltihap aslında bir çok nedene bağlı olabilir , çünkü derimiz en önemli detoks organlarımızdan biri. Vücut toksinleri birincil temizlik organı olan karaciğer ile temizleyemediği zaman ter yoluyla derimizden atılmaya çalışılıyor. Böyle bir durumda derinin alt katmanları iltahaplanıp üst katmanlarda egzama olarak kendini gösteriyor. Biz ne yapıyoruz , dosdoğru bir dermatologistin yolunu tutuyoruz. Dermatologistkaşıntımızı gidermek için kortison veya antibiyotikli bir merhem yazıp gönderiyor.

Oysa bu ilaçları kullanarak biz iltahabı yok etmiyor sadece baskılıyoruz. Gerçekte bu iltahaba

neyin yol açtığını bulup gerekli yaşam ve besleme değişikliklerini yapmak yerine ilacları kullanıp bir başka sefer tekrar edene kadar semptomları sadece ertelemiş oluyoruz. Yeniden rahatsızlanınca aynı senaryo tekrar ediyor ve biz de bu kısır döngü içerisinde iyileşmeden sadece ilaç şirketlerinin cirosuna katkıda bulunuyoruz.

Daha acısı birincil ve ikincil sistemde temizlenemeyen toksinler bu sefer akciğerlerimizden temizlenmeye çalışıyor ve hoşgeldin Astım (cczema in early childhood is strongly associated with the development of asthma and rhinitis in a prospective cohort

Laura B von Kobyletzki1,2*, Carl-Gustaf Bornehag2, Mikael Hasselgren3,4, Malin Larsson2, Cecilia B Lindström2 and Åke Svensson1http://www.biomedcentral.com/1471-5945/12/11 )

 

İşte Batı tıbbının tüm bu açmazları insanları daha çok hasta edip bu hastalıklara mahkum edince Batı dünyası da bu düzenden kurtulmanın ve hastalanmamanın yollarını arıyor. Aslında denklem çok da zor değil – Beslenme, Temiz hava, Su, Hareket.

 

Okulumun ilk günlerinde öğrendiğimiz çok önemli bir konunun altını çizmem gerekiyor. Ne yediğimiz değil neyin sindirilip kanımıza karıştığı önemli. Birçok insan çok ciddi sindirim problemlerinden rahatsız günümüzde. Bu yüzden yediklerimiz ne kadar sağlıklı olursa olsun eğer vücudumuz bunları enzimler sayesinde küçültüp moleküllerine indirgeyemiyorsa o zaman kanımıza karışıp hücrelerimizle buluşmuyorlar demektir. Kısaca avuç dolusu para verip aldığımız vitaminler gerçekten doğru adrese ulaşıyor mu yoksa kullanılmadan dışkımız ile çöpe mi gidiyor.

 

Toparlamam gerekirse Bütüncül Beslenme , Diyetisyenlerden farklı olarak gıdanın ne şekilde bize faydalı olduğuyla ilgileniyor. Yediğimiz gıdanın kalitesi dışında ne kadar sindirildiği ve ne şekilde etkileşime girdiğini sorguluyor. Oysa diyetisyenler size ne yemeniz gerektiğini söylüyor hatta eski okul diyetisyenler gıdaların kalitesinden ziyade kalori değerleri ile ilgileniyorlar. Diyetisyenler size kilo verdirmeye çalışıyor , bütüncül beslenme ise size özel sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konusunda koçluk ediyor. Neden size özel çünkü herkes farklı, metabolik olarak, yaşam tarzı olarak, fizyolojik olarak. Bir kişinin bünyesi için faydalı olabilecek besin takviyeleri bir diğeri için faydalı olmayabilir.

 

Bir diğer önemli işimiz de hastalıkların beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavisine katkıda bulunmak.  Hastalıkların sadece beslenme ve besin katkıları ile tedavisi mümkün olamaz ancak bazı hastalıklarda ilaç tedavisinden daha etkili oldukları kesin. Özellikle de batı tıbbının çare bulamadığı daha ziyade öldürmez süründürür cinsi hastalıklar.

 

Okul süreci esnasında altını çizmem gerekir ki ben de bir çok yaşam ve beslenme tarzı değişikliklerinden geçtim ve faydalarını görmedim değil. Şimdi tüm bunları sizler ve ihtiyacı olanlar ile paylaşmak çok heyecan verici...